Beyond the Screen Film Festival

dizastill@list.ru

dizastill@list.ru

dizastill@list.ru

dizastill@list.ru

Best Short Film
Best Actress
Best Cinematography

FOLLOW THE ARROW
Directed by: Marc Saez

Best Short Film

STEAK
Directed by: Federico Gatti

Best Feature Film

Oliver and the Pool
Directed by: Arcadi Palerm Artis

Best Feature Film
Best LGBTQ+

UNION
Directed by: Whitney Hamilton

Best Experimental Short Film

Retrospective
Directed by: Jorge Varela

Best Experimental Short Film

Precious Balance Walk
Directed by: Felicia Konrad, Johan Haugen

Best Experimental Feature Film

Man with Shadow
Directed by: Ema Kugler

Best Experimental Feature Film

The Bytes Dreams are Made of
Directed by: Alessandro Amaducci

Best Short Documentary Film

Movie Michiko,Making and Interview
Directed by: Ryo Kagawa

Best Short Documentary Film

Adoptive Land
Directed by: Carlos Pires Silveira

Best Feature Documentary Film

The Donbass children
Directed by: Directed by Lubomir Dankov

Best Feature Documentary Film
Best ECO Film

WHITE WOLVES – GHOSTS OF THE ARCTIC
Directed by: Oliver Goetzl

Best Animation

I LOST THE WAY
Directed by: Panagiotis Rappas

Best Animation

Agrinoui
Directed by: Alexis Chaviaras

Best Micro Short Film

Smoking Kills
Directed by: Steven LucheL

Best Micro Short Film

I Wish for You
Directed by: Stuart Rideout

Best Short Film Director

Truce
Directed by: Saleh Al-Khataybeh

Best Short Film Director

IL SOGNO DIVENTA FUTURO
Directed by: Andrea Cacciavillani, Tonino Di Ciocco

Best Feature Film Director

Extreme Reflections
Directed by: Dr. Teresa Herminia Mular

Best Feature Film Director

The Home
Directed by: JULIO DE LA FUENTE SANTOS

Best Music Video

Breath
Directed by: Anaya Kunst

Best Dance Video

Delight
Directed by: Barbara Becker Holstein

Best Dance Video

Clémentine
Directed by: Chantal Caron

Best Student Film

Existere
Directed by: Héctor Calvillo Hernández

Best Director Debut

Meadows’ Disturbance
Directed by: Antoine POUILLY

Best Director Debut

Separation
Directed by: Vicky Zhuang Yi-Yin

Best Cinematography

Existere
Directed by: Héctor Calvillo Hernández

Best Director Of Photography

No Oxygen
Directed by: Nikos Kourou

Best Leading Actor
Best Producer

Zu den Sternen
Directed by: Nicolai Tegeler

Best Young Actor
Best BLM Film

The Good Deed
Directed by: Eugene E~NRG

Best Short Screenplay

THE DIVINE
Written by: Clemente Esparza, II

Best Short Screenplay

A Colorado Christmas
Written by: Tiffany Colling

Best Feature Screenplay

Daisy Cowboys
Written by: Zeff Lawless

Best Feature Screenplay

The Deputy
Written by: Paul Corricelli

Best Original Screenplay

Nirvana
Directed by: Nikolas Keskilammi

Best TV Screenplay

Mike Goes Fishing
Written by: Wayne Allen Gibson

Best TV Screenplay

THE LIFE AND TIMES OF ABRAM/ ABRAHAM
Written by: James L Thornton

Best Adapted Screenplay

A Tale of Two Cities in 4 Episodes
Written by: Michael O'Rourke

Best Adapted Screenplay

A Ghost Story Of Christmas
Written by: Eddie Yaroch

Best Screenplay Unproduced

THE SWING
Written by: Joe Graham

Best Screenplay Unproduced

A S Y L U M
Written by: Ty Caudle

Best Drama
Best Color Editing

Phoenix
Directed by: Alexandre Bilardo

Best Horror

Phoenix Incident — Festival Cut
Directed by: Keith Arem

Best Horror

Sins of the Father
Directed by: Vanessa M. H. Powers

Best Thriller

The Whispers Of Huntsville County
Written by: Vincent Edwards

Best Comedy

Bad Director
Directed by: Seneca Robinson

Best Comedy

Halo
Directed by: Reva Zane

Best Dark Comedy

Grinders Feature
Directed by: Andrew Heller

Best Sci-Fi

Beverly Ever After
Directed by: John Kestner

Best Sci-Fi

LAST SUNRISE
Directed by: John Johnson

Best Black&White Film

Queen of the Dead
Directed by: Justin Head

Best Black&White Film

Night From the 4th to 5th
Directed by: Isabelle Bartkowiak

Best No-Dialogue Film

A Lenda | The Legend
Directed by: Alfredo Dias Gomes

Best No-Dialogue Film

Maria’s Silence
Directed by: Cesare Bedogné

Best LGBTQ+

For I Am Dead
Directed by: Patricia Delso Lucas

Best Historical Film
Best Original Screenplay

Lions of Florence
Written by: Ken White

Best Historical Film

From Ukraine to Basavilbaso
Directed by: Rick Meghiddo

Best War Film

SHOT DOWN: Howard Snyder and the B-17 Susan Ruth
Directed by: Michael R Mazur

Best Covid Film

Dancing is an Old Friend
Directed by: Marta Renzi

Best Sport Film

Die Like A Shark (Me Mate Ururoa)
Directed by: Nick Epstein

Best Sport Film

Tricycle: Ride to Arrive
Directed by: Geoff Adams

Best Trailer

«Staycation» Teaser Trailer
Directed by: Russell Emanuel

Best Family Film

Superheroes
Directed by: Rafael de Andrade

Best Symbolic Film

In Perfect Skin
Directed by: Yining Zhou

Best Symbolic Film

«medèn àgan» NOTHING BEYOND MEASURE
Directed by: Alessandro Vantini

Best Independent Film

Adrienne’s Garden
Directed by: Richard Daniels

Best Independent Film

STREET 105
Directed by: Abdulrahman Al Jandal

Best Inspirational Film

The Spirit of Pioneers
Directed by: César Rozas

Best Inspirational Film

Within the Lodge of Sacred Relations
Directed by: Patricia A Burke

Best Mobile Film

Larry Moon Boots
Directed by: Luis Eduardo Villamizar

Best Mobile Film

I’ve Been Afraid
Directed by: Cecelia Condit

Best 360/VR

GIOTTO BEYOND BORDERS
Directed by: Emilio Della Chiesa

Best Fantasy Film

The Protectors of Nature (English Subtitles) XP Transfer
Directed by: Fabrizio MASINI

Best Fantasy Film

Spell Card Night Hunters
Directed by: Antonio Mastroianni

Best Editing

Holding These Moments
Directed by: Dan Elswick, Ricardo Cozzolino

Best Original Score

MusArt
Directed by: Kevin Hanzlik

Best Choreography

No Games No Fowl
Directed by: Jennifer Scully-Thurston

Best Choreography

CAUGHT
Directed by: Kim Karpanty

Best Producer
Best Composer

Breath
Directed by: Anaya Kunst

Best Covid Film
Best Composer
Best Original Soundtrack

APRIL IS THE CRUELLEST MONTH
Directed by: Andrea Gandini

Best VFX

UFO
Directed by: Maurice Micallef

Best TV Pilot

Reel Life
Directed by: Dustin Detore, John Rifici

Best Poster

SINS OF THE FATHER POSTER
Created by: Tristan Corrigan

Best Poster
Best Original Score

TAP
Created by: Tristan Corrigan

Best Photography

The miracle of Innocence
Created by: Elaine Cristina Melo

Best Photography

The World Around Us
Created by: Christie Goldstein

Best Original Song

When Our Eyes Meet
Composed by: Steven Bogdonas

Best Original Song

«Happy Trans Girl Like Me» — Song and lyrics
Composed by: Fran Sisco

Best Web-Series

Fix It in Post
Directed by: Bret Jones

Best Original Soundtrack

Beneath the Surface: Water Polo
Directed by: Dawn Young

Best Web-Series

Growing Up Guide Pup
Directed by: Matthew Thomas Chapman

Best Feature Film
Best Feature Film Director
Best Actor
Best Producer
Best Original Score

Zu den Sternen
Directed by: Nicolai Tegeler

Best Short Film
Best Young Actor
Best Original Score
Best Poster

TAP
Directed by: Vanessa M. H. Powers

Best Director Debut
Best Actor
Best Cinematography
Best Drama
Best Sport Film

Die Like A Shark (Me Mate Ururoa)
Directed by: Nick Epstein

Best Short Film
Best Short Film Director
Best Actress
Best Thriller
Best Erotic Film
Best Editing
Best Producer

FOLLOW THE ARROW
Directed by: Marc Saez

Best Short Film
Best BLM Film
Best Young Actor
Best Color Editing

The Good Deed
Directed by: Eugene E~NRG

Best Experimental Film
Best Director Of Photography
Best Editing
Best Costume Design

Phoenix
Directed by: Alexandre Bilardo

Best Feature Film
Best Feature Film Director

The Home
Directed by: JULIO DE LA FUENTE SANTOS

Best Short Documentary Film
Best Experimental Short Film
Best Music Video
Best Producer

An American In Europe
Directed by: Johnny Vonneumann

Best Feature Film
Best Horror
Best Poster

SINS OF THE FATHER
Directed by: Tristan Corrigan

Best Animation

In Your Room
Directed by: Alessandro Amaducci

Best Short Film

Drone Wedding
Directed by: Dana Richardson

Best Short Documentary Film
Best Historical Film
Best VFX

UFO
Directed by: Maurice Micallef

Best Original Screenplay
Best Screenplay Unproduced
Best Sci-Fi

Bad Love Tigers
Written by: Kevin Schewe

Best Short Film

THE PROGRAMME
Directed by: Antony Spina

Best Short Film

Bullshit
Directed by: Borys Shusterman, Mykhailo Ozerov

Best Experimental Short Film

The Seventh Seal
Directed by: Jacek Krawczyk

Best Black&White Film

Today I wrote nothing
Directed by: Keith Sargent

Best Short Documentary Film
Best War Film

SHOT DOWN: Howard Snyder and the B-17 Susan Ruth
Directed by: Michael R Mazur

Best Short Documentary Film

Long Paths
Directed by: António José de Lemos Ferreira

Best Inspirational Film

THIS COULD BE
Directed by: Eddy Falconer

Best Feature Documentary Film

Searching for Camelot: The Quest
Directed by: Roger Paradiso

Best Short Documentary Film

Solo
Directed by: Robert Jones

Best Horror

SCRIPT
Directed by: Piero Cannata

Best Experimental Short Film

IJMAGINATION
Directed by: Joaquín Salgado Osuna

Best Inspirational Film

Chasing Giants
Directed by: Randy Sage

Best Symbolic Film

«medèn àgan» NOTHING BEYOND MEASURE
Directed by: Alessandro Vantini

Best Short Film

My Gypsy Road
Directed by: Vilma Kartalska

Best Short Film

Liquid Love
Directed by: Dave McGrath

Best Short Documentary Film

Beyond 40 Days
Directed by: Malcolm Barrett

Best Short Documentary Film
Best Cinematography
Best Inspirational Film

The Spirit of Pioneers
Directed by: César Rozas

Best Experimental Short Film

A moment of whiteness just before…
Directed by: Johanne Chagnon

Best Music Video
Best Producer
Best Composer

Breath
Directed by: Anaya Kunst

Best Experimental Short Film

Dreaming Tango
Directed by: Frances Barth

Best Feature Screenplay
Best Original Screenplay
Best Screenplay Unproduced

Alta California
Written by: Lynn H. Elliott

Best Micro Short Film

Behind the right door
Directed by: Peregrine Mccafferty

Best Short Documentary Film

Movie Michiko,Making and Interview
Directed by: Ryo Kagawa

Best Web-Series

Growing Up Guide Pup
Directed by: Matthew Thomas Chapman

Best Feature Documentary Film

Wandering without borders
Directed by: Eva Toulová

Best Horror
Best Black&White Film

Queen of the Dead
Directed by: Justin Head

Best Short Screenplay

Guns A Blazing
Written by: Tiffany Colling

Best Feature Documentary Film

Alaska Long Hunters
Directed by: Mark Rose

Best Animation

shadowland
Directed by: bellopropello

Best Screenplay Unproduced

The Hill
Written by: Paul Hodgson

Best Short Film

The Reporter from Chattanooga with Love
Directed by: Peter Boiadzhieff

Best Feature Documentary Film

ROOTS, DIASPORA & WAR
Directed by: Phil Comeau

Best Feature Film

Santa Guerra
Directed by: Samantha Casella

Best Covid Film

The Vampire’s Kiss in the Plague of 1666
Directed by: Karen Eterovitch

Directed by: Hannes Tell

PINGÜINO

Martín lives in the suburbs of Buenos Aires, in an industrial neighborhood.
His dog, named Penguin, is terminally ill, so he decides to take time off work to look after him. In addition to denying the seriousness of what is happening to him, this situation leads him to confront his girlfriend and friends.
Martín will go through his days, between the care and treatments for Pingüino, the pressure of going back to work and carrying on a relationship with his girlfriend Laura, who constantly questions the time invested in his dog.


The situation gets even more complicated when Penguin gets worse and must face an urgent operation that puts into debate what is the value of love towards animals.

Directed by: Hannes Tell33

PINGÜINO33

Martín lives in the suburbs of Buenos Aires, in an industrial neighborhood.
His dog, named Penguin, is terminally ill, so he decides to take time off work to look after him. In addition to denying the seriousness of what is happening to him, this situation leads him to confront his girlfriend and friends.
Martín will go through his days, between the care and treatments for Pingüino, the pressure of going back to work and carrying on a relationship with his girlfriend Laura, who constantly questions the time invested in his dog.


The situation gets even more complicated when Penguin gets worse and must face an urgent operation that puts into debate what is the value of love towards animals.

Directed by: Hannes Tell

Berlin escape Artist

Martín lives in the suburbs of Buenos Aires, in an industrial neighborhood.
His dog, named Penguin, is terminally ill, so he decides to take time off work to look after him. In addition to denying the seriousness of what is happening to him, this situation leads him to confront his girlfriend and friends.
Martín will go through his days, between the care and treatments for Pingüino, the pressure of going back to work and carrying on a relationship with his girlfriend Laura, who constantly questions the time invested in his dog.


The situation gets even more complicated when Penguin gets worse and must face an urgent operation that puts into debate what is the value of love towards animals.

September-October Programe

Добро пожаловать в WordPress. Это ваша первая запись. Отредактируйте или удалите ее, затем начинайте создавать!

Привет, мир!